História

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (ďalej len SZPB) je občianskym združením pôsobiacim na území Slovenskej republiky (ďalej len SR) na základe zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov a je historickým a  právnym nástupcom po bývalom Československom zväze protifašistických bojovníkov v  Slovenskej republike, združujúcim občanov SR a účastníkov boja za národné oslobodenie a proti fašizmu, za demokraciu a sociálnu spravodlivosť, ktorí súhlasia s jeho pôsobením, poslaním a cieľmi, programovým zameraním a ustanoveniami Stanov SZPB.

 Oblastná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Rožňave

 

Je vyšším stupňom organizačnej štruktúry SZPB. Na základe zákonov SR a Stanov SZPB združuje občanov – členov SZPB organizovaných v základných organizáciách, skupinách a kluboch SZPB v regióne horného Gemera v záujme ochrany a udržiavania tradícií boja za národné oslobodenie a proti fašizmu, za demokraciu a sociálnu spravodlivosť. Pôsobí v juhozápadnej časti Košického kraja na území Rožňavského okresu a juhovýchodnej časti Banskobystrického kraja na území Revúckeho okresu. Do jej pôsobnosti patria 4 mestá a 82 obcí v ktorých žije takmer 85000 obyvateľov.

orgánmi oblastných organizácií sú:
- oblastná konferencia, (OblK)
- oblastný výbor, (OblV) 
- predsedníctvo oblastného výboru, (P OblV)
- oblastná revízna komisia (Obl RK)

 

Oblastná konferencia SZPB je najvyšším orgánom oblastnej organizácie, ktorá sa koná raz za tri roky, spravidla pred konaním zjazdu SZPB na svojom zasadnutí prerokúva,

 

schvaľuje

- správu o činnosti a ďalších úlohách oblastnej organizácie,
- správu o hospodárení s materiálmi a finančnými prostriedkami OblV SZPB,
- správu o činnosti oblastnej   a revíznej komisie,

 

 

volí

- členov oblastného výboru,
- členov predsedníctva oblastného výboru 
- členov oblastnej kontrolnej a revíznej komisie, 
- delegátov na zjazd 
- členov ÚR SZPB;
navrhuje

- kandidáta na funkciu predsedu SZPB,
- kandidátov na členov URK SZPB

Oblastný výbor SZPB zvoláva oblastnú konferenciu SZPB; plní úlohy vyplývajúce z uznesenia konferencie a pléna OblV, z uznesení ústredných orgánov a zjazdu SZPB zriaďuje, zlučuje a ruší základné organizácie a skupiny SZPB, o tom vždy rozhodne až po prerokovaní s ich výbormi a na členských schôdzach ZO SZPB, nadväzuje vzťahy a spolupracuje so štátnymi a samosprávnymi orgánmi na teritóriu oblastnej organizácie SZPB. Schvaľuje výsledky hospodárenia oblastného výboru SZPB a jeho rozpočet na budúci rok; na plnenie úloh vytvára stále a dočasné komisie na rokovanie sa schádza podľa potreby, najmenej však dva razy do roka; zo svojho stredu volí predsedníctvo, predsedu, podpredsedu, tajomníka a ďalších funkcionárov OblV SZPB; na základe zvolenia tajomníka OblV, Ústredná rada SZPB s ním uzavrie pracovnú zmluvu.

 

 

Predsedníctvo oblastného výboru SZPB: je výkonným orgánom OblV SZPB, koordinuje a zabezpečuje plnenie úloh, vyplývajúcich z uznesenia oblastnej konferencie a zjazdu SZPB. Za svoju činnosť zodpovedá plénu oblastného výboru a oblastnej konferencii SZPB, riadi činnosť oblastnej organizácie medzi zasadnutiami pléna OblV SZPB. Zasadá podľa pracovného plánu, najmenej raz za tri mesiace; medzi zasadnutiami predsedníctva vykonáva neodkladné opatrenia tajomník, v jeho neprítomnosti predseda, podpredseda, alebo ďalší poverený člen predsedníctva. Svoje rozhodnutia predkladajú najbližšiemu zasadnutiu predsedníctva na dodatočné schválenie; zodpovedá za rovnomerné čerpanie plnenia rozpočtu OblV SZPB má právo udeľovať finančné odmeny funkcionárom oblastného výboru SZPB ak sú kryté v rozpočte OblV SZPB.

Stav základných organizácií, skupín a klubov
Stav základných organizácií sa v priebehu troch rokov menil. Na snahy členov o premiestňovanie, rušenie a zlučovanie boli v oblasti aj v uplynulom období, ale najmarkantnejšie sa začali prejavovať po vyplatení odškodného, kde nebolo niektorým členom vyhovené, alebo dostali odškodné a viac ich nič nezaujímalo. K 31.decembru 2006 sme evidovali 48 základných organizácií, z ktorých časť pre nízky počet členov a problémy s pôsobnosťou výborov nepracovali ani na úrovni skupiny. Predsedníctvo oblastného výboru sa vážne zaoberalo touto skutočnosťou a zameralo sa na vytvorenie takej organizačnej štruktúry, ktorá aktuálne odráža reálne možnosti práce oblasti, zrušenie nefunkčných ZO a priradenie ich členov k funkčným ZO. Tento proces veľmi starostlivo prejednalo a schválilo plénum a riadilo predsedníctvo oblastného výboru.
Od 1,.januára 2009 je na základe uznesenia pléna oblastného výboru v oblasti 25 základných organizácií v týchto obciach v
Rožňavskom okrese: Rožňava, Betliar, Gemerská Poloma, Henckovce, Vlachovo, Vyšná Slaná, Dobšiná, Stratená, Dedinky, Slavošovce, Štitnik, Gočovo, Gočaltovo, Honce, Rožňavské Bystré, Kobeliarovo, Pača, Rakovnica, Rudná v
Revúckom okrese : Jelšava, Revúcka Lehota, Revúca, Muráň, Sirk, Chyžné, žial v tomto okrese len tie obce, ktoré i predtým patrili do bývalého okresu Rožňava, obce ktoré patrili do Rimavskosobotského okresu ostali v tomto okrese i naďalej i keď teraz patria do okresu Revúca. Samostatné kluby alebo záujmové skupiny, ktoré majú celo oblastný dosah nie sú.

 Východiskom riešiacim tento problém (znižovanie počtu členskej základne) je omladenie členskej základne a pochopiteľne rast členskej základne. Bohužiaľ v tomto smere sme nedosiahli žiadne pozitívne výsledky

Starostlivosť o členov
Súčastný stav starostlivosti oblastného výboru o členov zväzu, ZO ako aj presadzovanie ich potrieb a požiadaviek je podobne ako v celom SZPB výsledkom dlhodobého vývoja. Sú dobré i zlé stránky tohto procesu, ktoré v konečnom dôsledku vytvárajú celkový prístup členov i okolia k zväzu a jeho pôsobení v oblasti. Starostlivosť o členov bola hodnotená na zasadnutiach predsedníctva i pléna oblastného výboru.
Evidencia členov je jedným zo základných predpokladov dobrej starostlivosti o členov SZPB. V podmienkach oblastného výboru je priebežne vedená v kartách „C“, zoznamoch a aj v elektronickej forme. Na základe dostupných údajov, ktoré sú neustále priebežne upresňované je pre členov - jubilantov zabezpečené cestou základných organizácií zverejňovanie ako i rozlúčenie ktorí nás navždy opustili v Bojovníku.
So žiadosťami sa na oblastný výbor v rokoch 2006 -2008 obrátilo 34 členov. Je bohužiaľ nutné konštatovať, že stav v tejto oblasti je z väčšej časti zameraný len na možnosť odškodnenia. Najväčšou skupinou v tejto činnosti zostali neodškodnené siroty po priamych účastníkoch odboja.
Neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti o členov je aj navštevovanie nemocných a osamelo i v domove dôchodcov žijúcich členov. Takéto návštevy boli vykonávané priebežne podľa potreby.
Pravidlom sa stáva aj účasť na pohreboch zomrelých. Stalo sa už tradíciou, že sa pohrebov priamych účastníkov odboja zúčastňujú nie len členovia základných organizácií ale aj zástupcovia oblastného výboru. Pri tom pokiaľ si rodina želá je zabezpečené i vystúpenie člena výboru za účelom vykonania rozlúčky. 
Odmeňovanie členov je jedným z rozhodujúcich stimulov práce členov zväzu. V rokoch 2006-2008 bolo odmenených pri príležitosti životného jubilea alebo za aktívnu prácu rôznymi oceneniami viac ako 60 členov. Udelené boli od najvyšších zväzových vyznamenaní, cez povýšenie aj mnohé oblastné a záujmové ocenenia.

Práca s mládežou
Je veľmi úzko spojená s ostatnými oblasťami našej činnosti. V podmienkach oblastnej organizácie je riadená komisiou pre prácu s mládežou a v ZO členmi výboru a dôverníkmi osobne. Je nutnú priznať, že je to najťažšia práca. Pri dnešnom stave v oblasti výchovy k vlastenectvu na našich školách je to niekedy až priveľmi ťažká úloha. Snažíme sa dostať do škôl, spolupracujeme s riaditeľmi škôl, spolupracujeme s odborom školstva pri mestskom úrade, pozývame mládež zvlášť na naše podujatia, vplývame na našich členov, aby viedli svoje deti vnukov k spolupráci s naším zväzom. Pravdou je však i tá skutočnosť, že veľa starších členov túto oblasť podceňuje, nechcú vidieť, že dnešní maturanti budú o pár rokov na dôležitých funkciách a bez ich aktívnej pomoci budú dnešní päťdesiatníci stále viac a viac zaostávať vo všetkých oblastiach. V súvislosti stým je treba veľmi vážne i snahu o infiltráciu neofašizmu, neonacizmu, revanšizmu a extrémizmu do združení mladých. Je niekedy až neuveriteľné ako moderne a účinne sa dokážu našej mládeži priblížiť ľudia typu Kotleba a ako neschopní sú, tí, ktorý na to majú morálne i právne prostriedky a platený aparát. Je to naozaj na zamyslenie! Výborným projektom bol PROJEKT VAGÓN i teraz prebiehajúci projekt CESTY ZA POZNANÍM MINULOSTI, a v takých vidíme možnosti pre budúcnosť

Prezentovanie historických udalostí
Vyplýva z najzákladnejších princípov, na ktorých náš zväz stojí a nemôže sa podľa nášho názoru obmedzovať len na to čo sa podarí, alebo nepodarí dostať do kníh a učebníc dejepisu, alebo učebných osnov. Na regionálnej úrovni sme sa snažili o prezentovanie dejín národnooslobodzovacieho hnutia. Vydali a spracovali sme publikáciu, DVD s odbojovou tematikou. Zapájame sa do projektov a podujatí.

Starostlivosť o pamätníky
Je jedným zo základných cieľov zväzovej práce. I keď tieto pamätníky nepatria do majetku zväzu ale sú majetkom obce. Poslaním oblastnej organizácie je iniciovať opravy pamätníkov ich ochranu a údržbu, nepripustiť ich rušenie, hanobenie alebo odstraňovanie. V našej oblasti je v správe obcí a miest celkom 228 pamätných objektov a miest, ktoré pripomínajú dôležité historické udalosti svetových, slovenských i regionálnych dejín.

Spolupráca so štátnou správou, samosprávou a partnerskými organizáciami
Je jednou s možností ako v podmienkach oblastnej organizácie rozvíjať úspešne svoju činnosť a podstatne riešiť ťaživú situáciu. Bohužiaľ v porovnaní s mnohými podobnými združeniami je zväz v pozícii chudobného príbuzného. Vybavenie počítačovou technikou, dotácie na činnosť, ponuky pre členov od ústredných orgánov, pomoc pri riešení problémov členov – to všetko je doslova na mizernej úrovni.
Partnerov si aj napriek ťažkostiam nachádzame, úzko spolupracujeme s obvodným úradom, mestskými i obecnými úradmi Múzeom SNP, Novohont – Gemer i susednými oblastnými výbormi, samosprávnymi krajmi. Vyzdvihujeme a podporujeme základne organizácie i združenia so záujmom o spoluprácu pri naplňovaní poslania a cieľov zväzu. Zvlášť si ceníme prístup sponzorov. Dnes náš rozpočet stojí na sponzorskych dotácií a na rozpočte stojí naša činnosť.

Práca s tlačou
Najvýznamnejšie udalosti zo života základných organizácií i oblastnej organizácie sa snažíme prezentovať verejnosti v regionálnej i zväzovej tlači. V Bojovníku zverejňujeme aj priania jubilantom a rozlúčenia so zomrelými podľa pravidiel redakcie. Žiaľ odber tohto časopisu v oblasti nie je adekvátny členskej základni a je potrebné sa nad tým zamyslieť a podporiť tento náš časopis.
Odber Ročeniek je už niekoľko rokov po sebe podľa objednávok od ZO. I tu je potrebné sa zamyslieť a urobiť všetko preto aby sa odber zvýšil.

Najdôležitejšie podujatia oblastnej organizácie
Akcie a podujatia sú základom práce základných a oblastnej organizácie a podľa nich hodnotíme úroveň svojej práce. V priebehu troch uplynulých rokov sme organizovali stretnutia s jubilantmi oslávencami, besedy na školách, štafety vďaky, oslavy Dňa víťazstva, SNP, oslobodenia obcí a miest, zájazdy do MR, PR, výlety na pamätné miesta bojov, vydanie DVD o SNP, súťaže mladých záchranárov, pietneho aktu v LM, dôsledne sme pripravili hlásenia o činnosti a podklady pre UR SZPB, zapájali sme sa do projektov organizovaných Múzeom SNP. Reagovali sme na všetky udalosti týkajúce sa SZPB v oblasti. Po dlhej dobe strádania sa nám podarilo odhaliť bustu veliteľovi SNP revúckemu rodákovi gen.Viestovi v Revúcej.

 Hospodárenie oblastnej organizácie
Cieľom hospodárenia orgánov a základných organizácií patriacich do pôsobnosti Oblastného výboru Rožňava je po materiálnej stránke zabezpečiť ich činnosť v rozsahu stanovenom v základných dokumentoch SZPB.
Pri plánovaní a riadení činnosti oblastného výboru sa v oblasti hodpodárenia využívali všetky dostupné možnosti pre zabezpečenie zdrojov na udržanie samostatnosti a akcieschopnosti oblastnej organizácie.

Finančné zdroje OblV SZPB:
 50% z členských príspevkov členov
 dotácie od ÚR SZPB
 dary od členov a sponzorov

Pre využitie darov od sponzorov lepšie povedané dotácie bolo treba pripraviť a presadiť žiadosti pre poskytnutie financií na činnosť oblastnej organizácie.

 Distribúcia členských známok
Členské známky sú jedným z hlavným príjmom oblastného výboru a najmä základných organizácií. 50 % príjmov za členské známky je pre potreby oblastného výboru a 50 % pre potreby ZO. Do roku 2008 boli členské známky objednané  neuvážene, asi tak čo nás napadlo a preto i evidencia známok nemohla byť presná, preto sme museli urobiť opatrenie na odstránenie týchto nedostatkov. V roku 2008 sme už objednávali členské známky podľa počtu členov, riadne distribuovali pre ZO a inkasovali tak ako je spomenuté hore vyššie. V minulom roku boli distribuované aj príležitostné zjazdové známky v hodnote 40Sk.

Distribúcia ročeniek
Ročenka odbojára je pri dvojtýždenníka Bojovník zväzovým periodikom, ktoré je svojou obsahovou náplňov zamerané na odbojovú problematiku. Cena ročenky je nemenná a doteraz bola 45 Sk za kus. Z hľadiska príjmov oblastný výbor nemá z distribúcie žiadny príjem.
Kontrolná činnosť
Úlohou oblastnej kontrolnej a revíznej komisie a revízorov účtov základných organizácií bolo kontrolovať plnenie úloh a dodržiavanie Stanov SZPB v činnosti orgánov a organizácií SZPB v oblasti a vykonávala kontroly dodržiavania Stanov SZPB pri činnosti, plnenia uznesení oblastnej konferencie a hospodárenia oblastného výboru a ZO. 
Kontroly hospodárenia boli vykonané neočakávane aj plánovane najmä pri spracovávaní štvrťročných závierok hospodárenia. 
Úlohy pre nasledujúce obdobie
V oblasti uchovávania odkazy národnooslobodzovacieho boja.
Aktívnou činnosťou orgánov a funkcionárov všetkých stupňov riadenia zabezpečiť dôstojný priebeh všetkých celoštátnych a regionálnych osláv, pietnych aktov, sprievodných a iných podujatí organizovaných v pôsobnosti oblastnej organizácie. Starať sa o stav pamätníkov a pokračovať v zhromažďovaní podkladov o odbojovej činnosti v oblasti. V spolupráci s orgánmi samospráv iniciovať nutné opravy a zriadenia nových pamätníkov. Pripravovať výlety na pamätné miesta a organizovať spomienkové stretnutia.
V oblasti rozvíjania súčinnosti a spolupráce.
Pripravovať podklady a uzatvárať dohody o spolupráci s najdôležitejšími politickými stranami v oblasti. Pokračovať v rozvíjaní spolupráce s orgánmi štátnej správy, samosprávy a partnerskými občianskymi združeniami. Na dôležité podujatia pozývať ich zástupcov a podporovaných volených funkcionárov samosprávy.
V oblasti starostlivosti o členov.
Zvláštnu pozornosť venovať chorým a osamelo žijúcim a vykonať ich návštevy. Pripravovať stretnutia k významným dňom. Pripravovať relaxačné a poznávacie zájazdy. Všemožne pomáhať priamym účastníkom odboja a pri ich účasti na podujatiach umožniť im prednostnú účasť.
V oblasti vnútorného riadenia.
Za najdôležitejšie považovať aj naďalej všestrannú podporu základných organizácií a skupín. Pri presadzovaní požiadaviek nadriadených stupňov zabezpečiť ich materiálne stránku. Ďalej skvalitňovať prácu s PC. Kvalitne pripraviť oblastnú konferenciu.
V oblasti práce s mládežou.
Naďalej získavať členov z radou mládeže. Koordinovaním kultúrnych, športových a výchovných akcií pre mládež poveriť člena predsedníctva. Zabezpečiť vyššiu účasť žiakov a študentov na pietnych aktoch. 
V oblasti práce s tlačou.
Využívať regionálnu a zväzovú tlač pri propagácii podujatí. 
V oblasti hospodárenia
Pre zabezpečenie samostatnosti oblastnej organizácie využívať všetky dostupné možnosti. Efektívnym využívaním finančných prostriedkov zabezpečiť chod kancelárie oblastného výboru a základnú činnosť orgánov a ZO. Presadzovať žiadosti o poskytnutia dotácie tzv „projekty“.